Sekcija DDD osnovana je 16. februara 1973.god na Veterinarskom fakultetu Univerziteta u Beogradu na inicijativu profesora Katedre za zoohigijenu dr Ivana Puhača i dr Nebojše Hrgovića. Prvo Savetovanje iz DDD održano je 16. i 17. novembra 1973. u Subotici.

Do 2019. godine održano je 17 savetovanja na saveznom nivou u organizaciji Sekcije za DDD Saveza veterinara i veterinarskih tehničara Jugoslavije i 30 savetovanja u organizaciji Sekcije za DDD i Katedre za zoohigijenu, Fakulteta veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu.

Predsednici Sekcije za DDD od osnivanja do danas:

• dr Ivan Puhač, redovni profesor na predmetu Zoohigijena Fakulteta veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu 1973 -1981.
  • dr Antun Asaj redovni profesor na predmetu Zoohigijena Veterinarskog fakulteta  Univerziteta u Zagrebu 1981 – 1990.
  • dr Nebojša Hrgović, redovni profesor na predmetu Zoohigijena Fakulteta veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu 1990 – 2001.
  • dr Brana Radenković-Damnjanović redovni profesor na predmetu Zoohigijena Fakulteta veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu 2001 – 2017.
  • mr Miodrag Rajković, šef odeljenja za zaštitu životne sredine i sanitaciju Veterinarskog specijalističkog instituta Kraljevo 2017 –

Sekcija za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju Katedre za zoohigijenu Fakulteta veterinarske medicine-Univerziteta u Beogradu u saradnji sa Srpskim veterinarskim društvom,  i Veterinarskim specijalističkim institutom –Kraljevo, organizovala je jubilarno 30. savetovanje „Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija – Jedan svet jedno zdravlje“ od 23.-26.maja 2019. u Petnici.