Naziv Zaštita životne sredine

prof. dr Milutin Đorđević

prof. dr Vitomir Ćupić

Broj ESPB 4.0 Status predmeta obavezan
Uslov upisan semestar u kome se sluša ispit
Cilj predmeta Cilj predmeta je da omogući studentima doktorskih studija da ovladaju oblastima koje obuhvata ovaj predmet.
Ishod Po uspešno završenoj nastavi studenti će produbiti znanja: -o uticaju veterinarske delatniosti i stočarske proizvodnje na lokalno i globalno zagađenje životne sredine, -o značaju izrade akcionih planova i strategija za zaštitu životne sredine.

Sadržaj teorijske nastave Pojam, istorijat, definisanje i metodologija izučavanja zaštite životne sredine. Ugrožavanje životne sredine i izvori zagađenja. Procena rizika zagađivanja životne sredine iz stočarstva i objekata veterinarske delatnosti. Biodiverzitet i održivi razvoj. Akcioni planovi i izrada stratedije zaštite životne sredine u 21. veku.
Sadržaj praktične nastave Pojam, istorijat, definisanje i metodologija izučavanja zaštite životne sredine. Ugrožavanje životne sredine i izvori zagađenja. Procena rizika zagađivanja životne sredine iz stočarstva i objekata veterinarske delatnosti. Biodiverzitet i održivi razvoj. Akcioni planovi i izrada stratedije zaštite životne sredine u 21. veku.

1. Ratajac R, Veselinović D, Antonović G, Bošković B, Cvetković M, 2004, Ekologija i zaštita životne sredine, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd.
  2. Vučemilo M, 2008, Higijena i bioekologija u peradarstvu
  3. Ristić M., Radenković Brana, Đorđević M. (2000) Neškodljivo uklanjanje uginulih životinja i nejestivih proizvoda zaklanih životinja,Fakultet veterinarske medicine Univerzitetu Beogradu,Triton Public, Beograd
  4. Withgott J, Brennan S, 2006, Environment the sciencebehind stories, Pearson, San Francisko.

Metode izvođenja nastave

Interaktivna nastava, PowerPoint prezentacije, seminari, javno izlaganje i diskusija.

Seminari 20